Gazony betonowe
Gazony ogrodowe to dość tanie, wytrzymałe i przede wszystkim funkcjonalne ozdoby. Można je wykorzystywać uniwersalnie: do tworzenia efektownych kwietników, obsadzanych zielenią murków, umacniania skarp i zasłaniania mało atrakcyjnych miejsc.
Podstawowy cel gazonu to uzyskanie efektu piętrowości. Zazwyczaj gazony nie są wykorzystywane pojedynczo, lecz tworzy się z nich mury odchylające się mniej lub bardziej ku górze (na wzór piramid). Trzeba przy tym pamiętać o stabilności konstrukcji. Te osiągające wysokość powyżej 100 cm powinny posiadać fundament o grubości około 20 cm. Należy go osadzić na 80-centymetrowej warstwie zagęszczonego żwiru.
Gazony już na etapie układania powinno się wypełniać. Na dnie należy usypać co najmniej kilkucentymetrową warstwę drenażu (nawet do 1/3) ze żwiru. Trzeba go ubić. Następnie wypełnia się je do końca żyzną ziemią. Takie działanie jest konieczne, gdyż kolejne piętra gazonów zachodzą na siebie i późniejsza praca będzie trudniejsza a przy prawie płaskich murkach wręcz niemożliwa.
Wybór roślin do gazonów jest duży. W dużej mierze zależy to od stanowiska. Do miejsc słonecznych często wybierane są rośliny skalniakowe, takie jak smagliczka skalna, goździki, skalnice. W tym wypadku wybiera się głównie gatunki, które są odporne na suszę. Ponadto warto wykorzystywać trawy ozdobne, np. kostrzewy, turzyce.
Z roślin jednorocznych na gazonach sprawdzą się m.in. aksamitki, żeniszek meksykański, szałwia błyszcząca, pelargonie, a w miejscach zacienionych także plektrantusy. Wybór roślin jest oczywiście znacznie szerszy. Dużo zależy od zastosowania gazonu i naszej wyobraźni.
Mury gazonowe mogą mieć różne zastosowanie: