Produkty

Gazony betonowe

Gazony ogrodowe to dość tanie, wytrzymałe i przede wszystkim funkcjonalne ozdoby. Można je wykorzystywać uniwersalnie: do tworzenia efektownych kwietników, obsadzanych zielenią murków, umacniania skarp i zasłaniania mało atrakcyjnych miejsc.

Podstawowy cel gazonu to uzyskanie efektu piętrowości. Zazwyczaj gazony nie są wykorzystywane pojedynczo, lecz tworzy się z nich mury odchylające się mniej lub bardziej ku górze (na wzór piramid). Trzeba przy tym pamiętać o stabilności konstrukcji. Te osiągające wysokość powyżej 100 cm powinny posiadać fundament o grubości około 20 cm. Należy go osadzić na 80-centymetrowej warstwie zagęszczonego żwiru.

Gazony już na etapie układania powinno się wypełniać. Na dnie należy usypać co najmniej kilkucentymetrową warstwę drenażu (nawet do 1/3) ze żwiru. Trzeba go ubić. Następnie wypełnia się je do końca żyzną ziemią. Takie działanie jest konieczne, gdyż kolejne piętra gazonów zachodzą na siebie i późniejsza praca będzie trudniejsza a przy prawie płaskich murkach wręcz niemożliwa.

Wybór roślin do gazonów jest duży. W dużej mierze zależy to od stanowiska. Do miejsc słonecznych często wybierane są rośliny skalniakowe, takie jak smagliczka skalna, goździki, skalnice. W tym wypadku wybiera się głównie gatunki, które są odporne na suszę. Ponadto warto wykorzystywać trawy ozdobne, np. kostrzewy, turzyce.
Z roślin jednorocznych na gazonach sprawdzą się m.in. aksamitki, żeniszek meksykański, szałwia błyszcząca, pelargonie, a w miejscach zacienionych także plektrantusy. Wybór roślin jest oczywiście znacznie szerszy. Dużo zależy od zastosowania gazonu i naszej wyobraźni.

Mury gazonowe mogą mieć różne zastosowanie:

  • wzmacnianie skarp – to jedno z najpopularniejszych zastosowań gazonów. W ten sposób tworzy się ciekawe kwietniki, a jednocześnie zapobiega osuwaniu i erozji gleby. Dobrze ułożone gazony będą bardziej wytrzymałe od luźnych murków oporowych,
  • zasłonięcie części gospodarczej w ogrodzie – taki murek z kwiatami może odgrodzić ogród ozdobny od mało dekoracyjnego fragmentu ogrodu. Trzeba wziąć pod uwagę, że takie rozwiązanie zajmuje znacznie więcej miejsca w porównaniu z tanią siatką czy ogrodzeniem betonowym. Jednocześnie jednak wprowadza pewną piętrowość i pozwala na stworzenie zielonej ścinany,
  • do tworzenia obrzeży nawierzchni – w tym celu zazwyczaj tworzy się niskie konstrukcje (jedno- lub dwupiętrowe),
  • do zabezpieczenia nieogrodzonej działki – gazony ułożone blisko siebie i obsadzone roślinami na terenie nieogrodzonym mają dodatkową zaletę – chronią go przed niszczeniem. Dzięki gazonom dany obszar nie będzie służył jako „dziki” parking,
  • jako ściany dźwiękoszczelne – wysokie konstrukcje z gazonów warto budować w ogrodach, które znajdują się blisko dróg szybkiego ruchu. Będą działały podobnie jak ekrany dźwiękoszczelne, a nawet mogą uzupełniać się z nimi (działanie synergiczne)